top of page

Galilej - biografija

   Galileo Galilej poznat je kao jedan od najvećih umova sveta. Bio italijanski astronom, fizičar, matematičar i filozof, čija su istraživanja postavila temelje modernoj mehanici i fizici. Međutim za života je bio progonjen od strane Katoličke crkve zbog svog stava da nije Zemlja centar univerzuma, nego da je u centru Sunce.

   Galileo Galilej, odnosno  Galileo di Vincenzo Bonaiuti de' Galilei , kako je bilo njegovo pravo ime, rođen je 15. Februara 1564. u Pizi, u italijanskoj oblasti Toskana, kao najstariji od sedmoro braće. Rođen je samo tri dana pre Mikelanđelove smrti, posljednje slavne ličnosti italijanske renesanse. Galileov otac Vićenco bio je teoretičar muzike  i svirao je lautu. Majka mu se zvala Đulija i imala je 26 godina kada ga je rodila. Vićenco Galilej poticao je iz jedne porodice plemenitog porekla iz Firence, ali je pre nego što se proslavio doživeo društveni neuspeh i bankrotstvo.

   Galileo je imao i dve mlađe sestre, Virdžiniju i Liviju, kao i starijeg brata koji se zvao Mikelanđelo. Imao je drugu braću, ali na žalost oni nisu dugo poživeli - što je bacilo senku na svakodnevni život njegove porodice.

   Galileo je imao sopstveni način da pobegne iz tmurne stvarnosti. Kada je bio dečak, otac ga je učio da svira lautu, pa je ovaj instrument postao njegov najbolji drug. Mnogo vremena je proveo na livadama ili u svojoj sobi svirajući kompozicije za lautu kojima ga je otac učio, ili komponujući svoje sopstvene kompozicije.

   Bez obzira na to što je bio pametan, Galileo je bio naporno dete, budući da je podizan u okruženju u kome su stalno izbijale roditeljske svađe. Često se prepirao sa ostalom decom i koristio logične i jake argumente kako bi potkrepio svoje stavove, a nikada

nije prvi odustajao od svojih ideja.

   Želeći da se zamonaši, mladi Galileo otišao je u jedan manastir blizu Firence gde je nameravao da se školuje, ali se njegov otac oštro protivio ideji da mu sin bude božji čovek, te ga je ubrzo izvukao odatle. Njegov kontroverzni otac nije verovao ni u jednu školu niti obrazovnu instituciju, pa je zato, uprkos finansijskim problemima, unajmio privatnog učitelja kako bi njegov sin stekao najmodernija i najnaprednija znanja.

   Kad je imao 16 godina, Galileo je na zahtev svog oca upisao medicinu na Univerzitetu u Pizi, ali je ubrzo odustao jer mu se više sviđalo da studira matematiku kod Ostilija Ricija. Školu je napustio 1585. godine ali je nastavio da samostalno izučava matematiku. Novac za život je zarađivao dajući privatne časove, da bi se 1589. vratio na Univerzitet, ali ovog puta da predaje matematiku. Dobio je katedru matematike u Padovi 1592.godine.

   U vreme dok je predavao matematiku u Veneciji, Galilej je bio veliki kritičar Aristotelove fizike. Prema Aristotelu bilo je moguće utvrditi sve zakone prirode samo običnim razmišljanjem i nije bilo potrebno zaključke donete razmišljanjem proveravati u praksi. Iz tog razloga niko pre Galileja nije ni pokušao da bilo koji od Aristotelovih zakona fizike proveri.

   Galilej je počeo od provere Aristotelovog zakona gravitacije, odnosno hteo je da pokaže da brzina kojom tela padaju na Zemlju ne zavisi od njihove mase. Mnogi smatraju da je Galilej ovaj zakon proveravao puštajući tela različitih masa sa vrha krivog tornja u Pizi, ali ova priča je najverovatnije pogrešna. Zapravo, Galilej je uradio nešto tome slično: puštao je kugle različitih masa a istih dimenzija da se kotrljaju niz jednu strmu padinu. Ova situacija je identična situaciji sa bacanjem predmeta sa vrha Tornja, ali mnogo je lakše izvesti posmatranja zbog toga što su brzine manje. Galilejeva merenja pokazala su da svako telo istom stopom povećava brzinu, bez obzira na masu, tj. ubrzanje tela nije zavisilo od mase. Naravno, olovo će padati brže nego pero, ali ova razlika nije posledica različitih masa ova dva tela već različitog otpora vazduha koji na njih deluje.

   Oko 1604. godine počeo je da proučava astronomiju, kako bi se pripremio za predavanje o novoj zvezdi koja se “pojavila” te godine. Dok je 1609. godine bio u Veneciji Galileo je čuo za teleskop, i po povratku je za sebe konstruisao jedan, jer je temeljno izučio princip po kom teleskop funkcioniše.

   Uspeo je da napravi durbin sa uvećanjem od 10 puta, pomoću ovo durbina bilo je moguće videti brodove koji su bili udaljeni dva sata plovidbe. Pored toga Galilej se setio da taj durbin može da okrene prema nebu, i tako je nastao prvi teleskop.

   Posmatrajući nebo ubrzo je došao do brojnih otkrića. Na jesen 1609.godine uperio je ovu spravu prema Mesecu i otkrio kratere i planine, što je bilo suprotno dotadašnjem verovanju da je površina ovog nebeskog tela glatka. 1610. godine Galileo objavljuje svoja teleskopska otkrića u "Zvezdanom glasniku", i posvećuje četiri Jupiterova satelita, koja je otkrio, Cosimu II, toskanskom vojvodi, nazvavši ih “Mediceanske Zvezde”. Otkriće ovih satelita u njemu je probudilo ideju da se ne mora baš sve okretati oko Zemlje, kao što je tvrdilo Aristotelovo učenje. Shvatio je da je Aristotel pogrešio, a da je u pravu bio Kopernik, a to je mogao i da dokaže.

   Uskoro je bio imenovan za glavnog matematičara i filozofa od strane Velikog vojvode od Toskane, kao i za glavnog matematičara na Univerzitetu u Pizi. Galileo tada i zvanično podržava teoriju poljskog astronoma Nikole Kopernika (1473-1543) koji je tvrdio da je Sunce centar univerzuma i da se Zemlja i ostale planete okreću oko njega.

   U "Zvezdanom glasniku", uz Jupiterove satelite, Galileo je otkrio i da je Mlečni put skup zvezda i da Mesec, poput Zemlje, i da ima naboranu površinu. Zvezdani Glasnik doživeo je senzacionalan uspeh, i Galileo je postao poznat širom Evrope. Galileo je otputovao u Rim,1611.godine, gde je Collegio Romano pod vođstvom Roberta Bellarminoa potvrdio njegova opažanja. Domaćin banketa održanog u Galileovu čast bio je Frederico Cesi, i bio je izabran u Cesijevu “Academia dei Lincei” (Akademija Peropisaca).

   U Rimu je Galileo upoznao i kardinala Maffea Barberinija, koji ga je kasnije podržao u raspravi o kontroverzi lebdećih tela na večeri u Firenci.

Benedetto Castelli, Galileov učenik koji je bio prisutan jednoj debati, zamolio je Galilea da prokomentariše središnju misao tog razgovora, odnosno konflikt između Biblije i heliocentrične doktrine. Odgovorio je poznatim “pismom Velikoj Vojvotkinji Christini”, koje je u to doba kružilo u rukopisu. U njemu je Galileo izjavio da nas Biblija uči kako krenuti u nebo, a ne kako se nebo kreće. Galileovo verovanje u kopernikansku hipotezu alarmiralo je neke dominikance kao što su bili Tommaso Caccini i Niccolo Lorini, pa je inkvizicija proučila Galileovo pismo Christini. Tada počinju Galileovi problemi s Katoličkom Crkvom.

Galileov sukob s Crkvom i danas je poznat, iako je često izromantiziran, ili pogrešno tumačen. Na primer, njegova slavna izreka uoči presude: “Ipak se kreće!” (Eppur si muove), nije autentična.

   U dva navrata (1616. i 1632.godine) Galileo je pozivan u Rim zbog istine o Kopernikovoj teoriji. Rezultat ispitivanja Galileovog pisma, u februaru 1616. godine  bio je da se inkvizicija složila da:

  • je nepomičnost Sunca u centru svemira apsurdna kao filozofija, i službeno krivotvorena , i da je

  • kretanje Zemlje apsurdno u filozofiji, i u najmanju ruku, pogrešno u teološkom smislu.

   Robert Bellarmino je po naredbi Pape (u februaru 1616.godine) pozvao Galilea u Rim da ga  upozori na javno zastupanje Kopernikanske teorije. Ipak su počele kružiti glasine da se Galileu sudilo i da je optužen. U svoju obranu Galileo se osigurao Belarminovim pismom u kojem navodi da ovo nije bio slučaj, nego da je obavešten o Papinoj odluci da cenzuriše Kopernikovu De Revolutionibus iako se u delu ne govori doslovno o heliostatičnom sistemu. Zato se Galileo suzdržavao od pisanja o kosmološkim temama, koncentrišući se na primenu svog otkrića Jupiterovih satelita za izračunavanje geografske dužine na moru. 1623. Godine napisao je Analitičara, kojeg je objavila Akademija Peropisaca, i posvetio ga Barberiniju. U delu je Galileo napisao: U ovoj se velikoj knjizi piše filozofija – svemir – koji je stalno otvoren za naše poglede. Ali ne može razumeti knjigu onaj koji ne nauči tumačiti jezik i znakove kojima je pisana. Pisana je jezikom matematike, i njeni su znakovi trouglovi i krugovi , bez kojih je čoveku nemoguće razumeti i jednu reč u njoj; bez njih čovek luta u mračnom lavirintu.

   Njegov simpatizer i pokrovitelj Barberini bio je upravo izabran za Papu, kao Urban VIII. 1624.godine Galileo je imao audijenciju kod Pape koji je blagonaklono primio analitičara. U sastancima s Papom, Galileo je dobio utisak da ga ovaj podstiče na raspravu o kopernikanskoj teoriji sve dok je ona postavljena samo kao hipoteza. Počeo je i da piše delo "Dijalog dva glavna sistema sveta", koje je objavljeno 1632. godine i koje je posvećeno Velikom Vojvodi. Delo je izazvalo bes, jer se činilo da je Galileo zanemario uputstva o nezagovaranju istinitosti Kopernikove tvrdnje. Knjiga je povučena iz prodaje šest meseci nakon njenog objavljivanja iako je predstavljena kao razgovor među prijateljima o idejama Ptolomeja i Kopernika, katolička crkva ju je videla kao podršku kopernikanskom modelu univerzuma. Rezultat toga bilo je suđenje na kom je Galilej proglašen krivim za jeres.

   U septembru 1632.godine, Galileo je pozvan u Rim, gde je stigao u januaru 1633. godine. Prvo ga je inkvizicija htela naterati da prizna da mu je zabranjeno zagovarati kopernikansku teoriju kao istinitu, ali je Galileo priložio Bellarminovo pismo kao protivdokaz. Do tada su i Bellarmino i Cesi bili mrtvi, i Galileo je imao malo moćnih zaštitnika koji bi stali u njegovu obranu. Nagodili su se da prizna krivicu za blaže optužbe. Ipak je Urban VIII u junu odlučio da Galileo treba da bude  doživotno zatvoren.

   Galileo je zatim ispitivan pod pretnjom mučenja, i prisiljen je da se odrekne ”snažne sumnje u krivoverstvo”. Osuđen je na doživotni zatvor. Iako je osuđen na život iza rešetaka, kazna mu je ipak smanjena, pa je tako do kraja života živeo u kućnom pritvoru u svojoj kući u mestu Arcetri blizu Firence, pod nadbiskupom iz Siene. Sve njegove molbe za oprost i za lekarsku pomoć bile su odbijene.Mada mu je bilo zabranjeno da prima posete ili izdaje knjige, ipak su ga obilazili ljudi iz cele Evrope,među kojima su bili brojni poznati učeni ljudi tog doba, a osim toga, uspeo je i da prokrijumčari rukopisza svoju knjigu "Diskursi i matematičke demonstracije u vezi dve nove nauke" o fizici i matematici. Knjiga je izdata u Holandiji 1638. godine i to je bila

i poslednja Galileova knjiga. Iste godine je totalno oslepeo, a preminuo je četiri godine kasnije, 8. januara 1642.godine.

   Galileo je imao troje dece sa ženom koja se zvala Marina Gamba,sa  kojom se nikad nije oženio. Svoje ćerke Virdžiniju, rođenu 1600.godine, i Liviju,rođenu 1601.godine, 1613.godine smešta u jedan manastir u blizini Firence, gde su ostale do kraja života, uprkos brojnim sukobima njihovog oca sa Katoličkom crkvom. Galileo održava bliske veze sa svojom starijom ćerkom poznatom kao sestra Marija Selesta, koja mu je kuvala i šila, a on je zauzvrat donosio namirnice za potrebe siromašnog manastira. Galileov sin Vinćenco rođen 1606. Godine, studirao je medicinu na Univerzitetu u Pizi, dobro se oženio i živeo u Firenci.

   Nakon što je preminuo, Galileo je sahranjen u bočnoj kapeli crkve Santa Kroče u Firenci. Skoro vek kasnije, 1737. godine, njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani kako bi se premestili na počasno mesto u bazilici Santa Kroče i tom prilikom su mu uzeta tri prsta i dva zuba. Dva prsta i zube čuvao je jedan poštovalac njegovog lika i dela u čijoj porodici su se generacijama zadržali ostaci ovog naučnika. Verovalo se da su prsti i zubi Galilea Galileja izgubljeni početkom 20. veka, sve dok se 2009. nisu pojavili na aukciji. Treći prst poznatog astronoma nalazi se od početka 19. veka po raznim muzejima u Italiji.

    Vatikan je tek 1992. godine priznao da je Galilej bio u pravu. Jovan Pavle II je 1979.godine pokrenuo istragu osude Katoličke crkve u kojoj je Galileo proglašen krivim. Čak 13 godina kasnije i 359 godina nakon što je Galilej osuđen, papa je zvanično zatvorio istragu i izdao formalno izvinjenje, priznajući greške sudija tokom suđenja.

   Od Galilejevih naučnih otkrića valjalo bi spomenuti sledeća: izohronizam klatna, 1581; hidrostatičku vagu, 1586; principe dinamike, 1581-91; proporcionalni kompas i termometar, 1597. konstruisao je prvi astronomski durbin-teleskop, i njime je video planine na Mesecu, Mlečni put kao ogromni skup zvezda, Jupiterove satelite, Venerine mene i Sunčeve pege. Ova otkrića su se desila između 1609. i 1613. godine,   pri čemu su Jupiterovi sateliti ostavili najjači utisak na javnost, i doživljeni su kao dramatični dokaz nove astronomije. Godine 1637, samo nekoliko meseci pre nego što je oslepio, Galilej je opisao dnevnu libraciju Meseca. Kada je oslepeo, razvio je teoriju o upotrebi klatna u satu. Međuzavisnost kretanja i sile, i nepromenjivost uzročno-posledičnih odnosa koja iz toga sledi, uvela je potpuno novu perspektivu gledanja na svet — perspektivu nove filozofije koja je počela da se razvija. Da su sva tela teška, da je težina kontinuirana sila privlačenja prema centru Zemlje, da bi u vakuumu sva tela padala jednakom brzinom, da inercija povlači istrajavanje i u kretanju i u mirovanju, da zvezde i planete nisu manje propadljive od Zemlje, te da treba koristiti pojmove koji su odlučivi - to je bio put ka budućnosti. Metodološki gledano, Galilej je povezao empirijska i formalna razmatranja, i matematiku učinio primenljivom na probleme sa kojima se susretao. Kombinacija eksperimenta i proračuna davala je rezultate koji su mogli da potvrđuju ili obaraju teorije.

bottom of page