top of page

Razlaganje sila

Razlaganje sila je postipak suprotan slaganju sila. Kod slaganja sila se od 2 ili više sila "pravi" jedna sila. Sile čije se slaganje vrši zovu se komponente, a sila koja se dobija slaganjem sila zove se rezultujuća sila ili rezultanta.

                Razlaganje sila je potupak pravljnja 2 ili više sila od jedne sile. Sile koje se dobijaju razlaganjem sila zovu se komponente ili projekcije sile na ose.

 Proces razlaganja sila se vrši u nekoliko koraka: prvo se nacrtaju pravci duž kojih želimo da razložimo silu. Najčeće se se uzima pravac koji se poklapa sa pravcem kretanja i pravac koji je normalan (pod pravim uglom) u odnosu na njega (slika 1). U drugom koraku iz kraja sile (vrha strelice koja predstavlja silu) se nacrtaju normale (linije koje su pod pravim uglom) na oba pravca duž kojih razlažemo silu (slika 2). Dobijeni odsečci na pravcima predstavljaju komponente sile koju smo razlagali (slike 3 i 4).

                Brojna vrednost komponenti (intenzitet) je moguće odrediti na nekoliko načina.

  1. Grafičkim putem: Sila se nacrta u određenoj razmeri npr 1 cm = 1 N, onda se posle postupka razlaganja sila izmere dužine komponenti, pa se primenom proporcije odrede vrednosti komponenti.

  2. Računskim putem: U ovom slučaju je potrebno da osim jačine sile koju razlažemo znamo i ugao između pravca sile i pravca duž kojeg vršimo razlaganje. Matematika koja se koristi pri ovim proračunima se obrađuje u srednjoj školi, tako da mi ne možemo da primenjujemo taj način računanja vrednosti komponenti. Sa znanjem matematike iz osnovne škole ovaj problem može da se reši samo ako je ugao između pravca sile i pravca duž kojeg vršimo razlaganje 30°, 45° i 60°. Da bi to mogli da uradite potrebno je da se podsetite osobina pravouglog trougla čiji je jedan unutrašnji ugao 30°, 45° ili 60° (matematika za 7. razred, oblast Pitagorina teorema.

                Gore napisan tekst važi u slučaju razlaganje sile na 2 komponente čiji su pravci pod pravim uglom. Komponenta čiji se pravac poklapa sa pravcem kretanja se zove aktivna ili paralelna komponenta i ona je odgovorna za promenljivo kretanje tela. Druga komponenta, ona koja je pod pravim uglom u odnosu na pravac kretanja zove se pasivna ili normalna komponeneta i ona utiče na to koliko telo deluje na podlogu.

raz01.png

Slika 1

raz02.png

Slika 2

raz03.png

Slika 3

raz04.png

Slika 4

bottom of page