top of page

Nikola Tesla - biografija

   Nikola Tesla je rođen 10. Jula 1856. godine po novom kalendaru u Smiljanu, od oca Milutina, Srpskog pravoslavnog sveštenika, i majke Georgine. Ime je dobio po jednom i drugom dedi. Nikolin otac je bio odličan pisac koji je posedovao bogatu biblioteku u kojoj je Nikola proveo detinjstvo čitajući i učeći strane jezike. Nikolina majka je bila vredna i talentovana žena, koja je bila vrlo kreativna i svojim izumima olakšavala život na selu. Zato se smatra da je Nikola majke nasledio sklonoss ka istraživačkom radu.

   Prvi razred pohađao je u Smiljanu. Otac Milutin rukopoložen je za portu u Gospiću, pa se porodica seli u Gospic 1862. godine. U Gospiću završava ostala tri razreda osnovne škole i trogodišnju Nižu realnu gimnaziju. Teško se razboleo na kraju trećeg razreda skole 1870. U jesenu je otisao u Rakovac kraj Karlovca da bi završio još tri razreda Velike realke. Maturirao je 24. Jula 1873. godine sa vrlo dobrim uspehom zbog toga što je iz nacrtne geometrije bio dovoljan. Nakon mature vratio se u Gospić i razboleo se od kolere. Bolovao je devet meseci. U tim okolnostima ubedio je oca da ga upiše na studije tehnike.

Pošto je ozdravio otac ga šalje ujaku Tomi Mandiću u Tomingaj kod Gračca bi se oporavio za kasnije napore. Na studije elektrotehnike polazi 1875. godine. Upisuje se u Politehničku školu u Gracu, u južnoj Štajerskoj (današnjoj Austriji). Tada je imao 19 godina. Veoma je malo spavao a svo slobodno vreme je provodio učeći. Još tada se interesovao za primenu naizmenične struje.

   Pročitao je mnogo knjiga a o sebi je pisao: ,,Pročitao sam mnogo knjiga,a sa 24 godine sammnoge znao i napamet. Posebno Geteovog Fausta’’ .Zbog zabrinutosti profesori šalju pismo njegovom ocu u kojem ga svetuju da ga ispiše ako ne želi da se ubije prekomernim učenjem. Potom Nikolin otac umire 30. Aprila 1879. godine, Nikola je jedno vreme te godine radio u Gospićkoj realnoj gimnaziji.

   Januara 1880. godine, po očevoj želji odlazi u Prag da okonča studije. Zbog toga što nije učio grčki jezik u srednjoj školi Nikola Tesla nemože da upiše Karlov univerzitet. Najverovatnije je slušao predavanja iz fizike i elektrotehnike. Većinu vremena provodio je bibliotekama u Klementinumu i narodnoj kavarni u Vodičkovoj ulici. Svestan toga da njegovi bližnji podnose veliku žrtvu zbog njega, Tesla rešava da napusti studije.

   Godine 1881. se seli u Budimpeštu gde se zapošljava u telegrafskoj kompaniji pod nazivom „Američka Telefonska Kompanija“. Pri otvaranju glavne telefonske centrale 1881. godine Tesla je postao glavni telefonijski tehničar u kompaniji. Tu je izmislio uređaj koji neki smatraju telefonskim pojačivačem dok ga drugi smatraju prvim zvučnikom. Šetajući parkom Tesli se javila ideja o rešenju problema motora na naizmeničnu struju bez komutatora, iznenada je počeo štapom u pesku da crta linije sila obrtnog magnetnog polja.

   U Pariz se seli 1882. godine gde radi kao inženjer za Edisonovu kompaniju na poslovima unapređenja električne opreme. Godine 1883. trebalo je da kompanija u Štrazburgu (današnji Strazbur) osposobi jednosmernu centralu jer se na otvaranju fabrike očekivao nemački car. Tesla je bio zadužen za ovaj zadatak i on je boravio u Strazburu od 14. oktobra 1883. do 24. februara 1884. godine.

   U Ameriku Tesla dolazi 6. juna 1884. godine, zbog pisma preporuke od prethodnog šefa Čarlsa Bečelora. U pismu je Čarls napisao: „Ja poznajem dva velika čoveka, a vi ste jedan od njih; drugi je ovaj mladi čovek“. Teslu je Edison zaposlijo u svoju kompaniju. Tesla je vrlo brzo uznapredovao i uspevao da rešava i najkomplikovanije probleme u kompaniji. Nakon što je Tesla opisao prirodu dobitaka od njegove nove konstrukcije, Edison mu je ponudio 50.000 ( to je 1,1 milion $ danas ) kada sve bude zavrseno. Na kraju rada konstrukcije Tesla je upitao Edisona o obećanih 50.000 $, Edison mu jeodgovorio ,,Tesla, vi ne razumete naš američki smisao za humor’’, time je prekršio obećanje ali je pristao da Tesli poveća platu za 10 $. Tesla je odmah dao otkaz. Edison je kao dobar biznismen zarađivao na svojim jednosmernim generatorima struje ali su oni bili skupi za postavljanje, i trebalo je više stanica jednosmerne struje da bi obezbedili jednu gradsku četvrt, dok je Teslini generator naizmenične struje mogao da snabdeva čitav kompletan grad. Aprila 1887. godine Tesla počinje istraživanje o Iks-zracima koristeći vakumsku cev sa jednim kolenom (sličnu njegovom patentu 514170). Do 1892. Tesla je bio upoznat sa radom Vilhelma Rendgena i njegovim pronalaskom efekta Iks-zraka. Tesla do tada nije priznavao postojanje opasnosti rada sa Iks-zracima, govorio je: ,,U vezi štetnih dejstava na kožu... primećujem da su ona pogrešno tumačena... ona nisu od Rendgenovih zraka, već jedino od ozona stvorenog u kontaktu sa kožom. Azotna kiselina bi takođe mogla biti odgovorna, ali u manjoj meri’’. Tesla je međutim primetio opekotine na koži svog asistenta koje potiču od Iks-zraka, i fotografiju opekotine poslao Rendgenu, ali nije javno objavio ovaj rad. Ovo istraživanje je propalo u laboratoriskom požaru u ulici Hjuston 1895. godine. Američko državljanstvo dobija 30. jula 1891. sa 35 godina.

   Godine 1892. Tesla putuje u Evropu i 3. februara drži predavanje u Londonu u Britanskom institutu elektroinžinjera ,,Eksperimenti sa naizmeničnim strujama visokog potencijala i visoke frekvencije’’, potom i u Parizu 19. februara drži isto predavanje članovima društva inžinjera. Tu ga zatiče telegraf u kome piše da mu je majka na samrti. Odmah napušta Pariz da bi boravio uz svoju majku, i dolazi 15. aprila samo nekoliko sati nakon njene smrti. Poslednje reči njegove majke bile su: ,,Stigao si Nidžo, ponose moj.’’. Boravak Nikole Tesle u Beogradu bio je od 1. do 3. juna 1892. Dolazi na poziv Đorđa Stanojevića u Beograd 1. juna. Sledećeg dana je primljen u audijenciju kod kralja Aleksandra Obrenovića gde je odlikovan ordenom Svetog Save. Kasnije je Tesla održao pozdravni govor svim studentima i profesorima beogradske Velike škole. Govor je započeo rečenicom: ,,Ja sam, kao što vidite i čujete ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu Srpstva u svetu.’’ .

   Napunivši 41 godinu podneo je prvi patent iz oblasti radija (br. 645576). Godinu dana kasnije američkoj vojsci pokazuje model radijski upravljanog broda verujući da će vojsku zanimati radio-kontrolisana torpeda. Govorio je o razvoju ,,umeća telematike’’, vrsti robotike. Javno je 1898. godine prikazan model radio kontrolisan brod na električnoj izložbi u Medison Skver Gardenu. Godinu dana kasnije predstavio je Čikagu brod koji je bio sposoban da zaroni. Radio upravljanje ostaje sve novotarija do Drugog svetskog rata.

   Tesla umire od srčanog udara sam u hotelskom apartmanu 3327 na 33. spratu Njujorker hotela 7. januara 1943. Godine u 87. godini života. Pored prodaje patenata Tesla je umro siromašan i u dugovima, na to je gradonačelnik Njujorka rekao: ,,Nikola Tesla je umro. Umro je siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živeli. Ono što je stvorio veliko je i, kako vreme prolazi, postaje još veće’’. Posmrtni obred održan je 12. januara u Crkvi Jovana Bogoslova na Menhetnu u Njujorku. Posle posmrtnog obreda telo je kremirano. Ispaćanju Teslinog posmrtnog ostatka prisustvalo je 2000 ljudi, od kojih su mnogi bili poznate ličnosti i nobelovci. Na sahrani je svirao njegov prijatelj, Zlatko Baloković uz pratnju slovenačkog hora Slovan. Po Teslinoj želji prvo se svirala Šubertova kompozicija „Ave Marija“, a onda srpsku pesmu Tamo daleko. Urna sa posmrtnim ostacima prenešena je u Beograd jula 1957. godine u muzej Nikole Tesle gde i danas stoji.

Izvori: https://sh.wikipedia.org

Autor: Filip Antić VII/2

2017/18

bottom of page